Головна Новини Контакти
Про організацію Статут Долучитися до фінансування Вступ Галерея


???? ...

Економічна ініціатива

Українців чекає кардинальна реформа ЖКГ

Українці споживають майже в три рази більше ресурсів, ніж європейці в країнах зі схожим кліматом.

 

Як кажуть експерти, з-за низьких тарифів не було стимулів інвестувати кошти в енергозбереження. Тільки в 2014 році з державного бюджету виділили 152 мільярди гривень на покриття дефіциту теплокомуненерго і «Нафтогазу» – діючі тарифи на комуналку витрати підприємств не покривали.

За кілька років газ в Україні подорожчав майже у шість разів, вже в наступному році, як йдеться у меморандумі з МВФ, дефіцит «Нафтогазу» буде ліквідовано. Віце-прем'єр Геннадій Зубко переконаний: для того, щоб платити менше, українці повинні переглянути енерговитрати і споживати в кілька разів менше газу, тепла та електроенергії. Після презентації закону «Про створення Фонду енергоефективності» стало відомо, як українці можуть зекономити на все життя.

Україна може економити мільярди доларів щорічно

Якщо б Україна досягла рівня енергоефективності Польщі, впевнений заступник голови парламентського комітету з питань паливно-енергетичного комплексу Олександр Домбровський, і відмовилася від імпорту газу, добробут українців можна було б збільшити в 3,5 рази. "За 25 років незалежності північному сусідові ми заплатили понад 100 мільярдів доларів за газ, це ще один ВВП", – розповідає парламентарій.

В середньому Україна споживає 32 мільярди кубометрів газу за рік (промисловість і населення), а видобуває близько 20 мільярдів кубів: решту доводиться імпортувати. Якщо скоротити споживання і відмовитися від імпорту, щорічно можна економити мільярди доларів. Так, у цьому році Україна в середньому купувала тисячу кубометрів газу за 185 доларів, в наступному році ціна підніметься до 245 доларів.

За словами Геннадія Зубка, втрати газу при опаленні будинків – 9 мільярдів кубометрів на рік, ще 2,4 мільярда «зникає» в системі теплопостачання. Якщо провести модернізацію мереж і утеплити будинки, щорічно можна витрачати як мінімум на 11 мільярдів кубометрів газу менше. Для того щоб створити ринок енергоефективності та провести модернізацію будинків, знадобиться від п'яти до восьми років.

Україна має величезний потенціал, впевнений заступник гендиректора Європейської комісії з питань політики сусідства та дозволу Катерина Матернова. Скоротивши своє споживання енергоресурсів, можна не просто економити мільярди доларів, а і забезпечити енергетичну безпеку.

"Україна знаходиться в самій енерговитратній частині Європи. Тут витрачають найбільше ресурсів, втрати набагато більше, ніж у країнах зі схожим кліматом. Інвестиції в енергоефективність можна назвати інвестиціями «без жалю». Тут працює замкнутий цикл: можна забезпечити свою енергобезпеку, розвивати малий і середній бізнес, зменшити суми в платіжках", – розповідає експерт.

Як буде працювати Фонд енергоефективності

"Замість субсидій, які консервують бідність, пропонуємо громадянам допомогу на персональну енергоефективність і економічний успіх", – заявив на презентації закону «Про Фонд енергоефективності» Геннадій Зубко.

З бюджету України Фонд направлять 800 мільйонів гривень, 25 мільйонів євро виділить Німеччина і ще 100 мільйонів євро – Європейський союз. Цими грошима зможе скористатися будь-яка сім'я вже в квітні наступного року.

Всіх українців, згідно з проектом закону «Про енергетичну ефективність будівель», планують зобов'язати провести енергоаудит свого будинку. В технічному офісі українцям допоможуть вибрати типовий проект модернізації. Гроші на термомодернізацію житла видасть банк, а Фонд компенсує до 50% від кредиту. За словами віце-прем'єр-міністра, розмір державної допомоги буде залежати від того, якого класу енергоефективності вдасться досягти в результаті модернізації – чим нижче енерговитрати будинку, тим більше грошей дасть держава. Безвідсотковий кредит на утеплення будинку також можна буде оформити у самому Фонді.

Річний обсяг ринку енергоефективності – 10 мільярдів гривень в рік, також, за словами експертів, масштабна термомодернізація України дозволить створити 75 тисяч робочих місць – дрібний і середній бізнес повинен забезпечити українців можливістю провести енергоаудит, скласти проект і утеплити будинок. "Це дозволить заощадити на все життя", – розповідає Геннадій Зубко.

Фондом буде керувати наглядова рада, до складу якого увійдуть міжнародні партнери проекту, представники міжнародних фінансових організацій і уряду країни. Крім того, в рамках Фонду буде створено технічний офіс, фахівці якого будуть займатися розробкою типових проектів з підвищення енергоефективності житлових будинків.

Як повідомлялося, запуск Фонду енергоефективності планується на початок 2017 року. Для цього до кінця 2016 року Рада має прийняти закони: «Про житлово-комунальні послуги», «Про енергоефективність будівель» та «Про комерційний облік».

До речі, в Києві комплекс заходів з енергоефективності для типової багатоповерхівки обійдеться не менш ніж у 5-8 мільйонів гривень. Як зазначає і менеджер проектів ДТЕК ЕСКО і професійний енергоаудитор Сергій Свистюк, після встановлення лічильників необхідно задуматися про регулювання споживання ресурсів. «Якщо це стосується системи опалення, то це повинні бути погодозалежній регулятори, балансувальні клапани на стояки, терморегулятори на батареях у квартирах«, – розповідає Сергій Свистюк. Така система у будинку на 100 квартир може обійтися в 300 тисяч гривень, тобто всього за 3000 гривень з кожної квартири. Таке обладнання дозволить економити від 15 до 30% тепла і окупиться за 2-3 опалювальних сезони.

Наступний крок – утеплення будинку. Кожній квартирі в типовій багатоповерхівці доведеться на це виділити кілька тисяч гривень. "Якщо в будинку холодно, то в першу чергу потрібно створювати комфортні умови. Якщо стіни «діряві», потрібно їх ремонтувати. Якщо вікна пропускають холод, треба їх замінити. Потрібно визначати для конкретного випадку, що потребує заміни. А якщо грошей на все вистачає, то потрібно робити все в комплексі. Це дозволить досягти максимального ефекту", – розповідає енергоаудитора Сергій Свистюк. Після всіх заходів по термомодернізації енергоспоживання будинку може скоротитися в 1,5-2 рази. «Щоб правильно визначити необхідні заходи з енергоефективності, розрахувати витрати на них і терміни окупності, потрібно провести професійний енергоаудит житлового будинку – обстежити стіни, підвал, дах будівлі, інші приміщення і системи комунікацій. Крім усього іншого, енергоаудитори виконують розрахунок того, як заходи з енергоефективності вплинуть на платежі кожної сім'ї, тобто скільки платять зараз і скільки будуть платити після енергомодернізації«, – говорить Сергій Свистюк. У Києві таку послугу пропонує цілий ряд компаній, включаючи постачальника електроенергії і тепла «Київенерго».

Нагадаємо, з 2014 року уряд запустив через держбанки механізм «теплих» кредитів, який дозволяє громадянам отримати часткову (від 30% до 70%) компенсацію вартості будматеріалів та енергообладнання в проекти енергоефективності.

http://gazeta-nagolos.com.ua/Погода в Киеве
Украинская Баннерная Сеть


Зроблено в Qwert-media