Головна Новини Контакти
Про організацію Статут Долучитися до фінансування Вступ Галерея


???? ...

Культурна ініціатива

Тепер українські школи в перший клас приймають по-новому

 Картинки по запросу фото першокласники школа

 Багато спеціалізованих шкіл або гімназії раніше відбирали дітей на конкурсній основі, а тепер основним критерієм буде адреса, за якою зареєстровано майбутній учень. В силу вступили відповідні зміни після прийняття нового закону "Про освіту".

 

Але багато його положення ще не до кінця прописані, тому і у батьків, і в педагогів виникає багато питань.

  Куди і коли? Згідно з новим законом, за кожною школою буде закріплена певна територія, юні жителі якої по досягненню 6 років гарантовано отримують місце в цьому учбовому закладі. Незалежно об того, чи є вона спеціалізованою або "простою". Якщо у будь-якій іншій школі після прийому "своїх" дітей залишаться місця, то можна вирушати поступати туди. Проте тоді конкурс можливий. Як відмічає співавтор нового закону, аналітик центру CEDOS Ірина Когут, Міносвіти зараз працює над новими умовами зарахування дітей, тому деякі положення ще не прописані.

 На даний момент точно відомо, що закріплена школа буде одна, а не 2-3 найближчі. Також, можливо, спростять зарахування в школу, якщо там вже вчаться старший брат або сестра дитини.

  Проте доки це розмови на рівні МОН. Для дітей з особливими потребами буде окрема процедура. Що стосується пільгових категорій, поки складно сказати, але я сумніваюся, що для них будуть окремі умови зарахування, - говорить Ірина.

  Не більше 30. Однією з цілей нового порядку зарахування в початкову школу є рівномірний розподіл навантаження на учителів і формування класів до 30 дітей. Як можна здогадатися, це повинно підвищити якість навчання, проте виконати норму зможуть доки не все. Приміром, в управлінні утворення Голосіївського району Києва підкреслюють, що на їх територію випадає 30овостроек столиці і школи переповнені. Тенденція також актуальна для Дарницького району і передмістя Києва.

  На жаль, МОН взагалі не може впливати на те, скільки шкіл будується. Це згідно із законом і старому, і новому. Відповідальність лежить на місцевій владі, яка не справляється. Тобто навіть якщо МОН захоче, не може наказати будувати школи. Воно навіть не може якось карати місцеві управління освіти, якщо в школах переповнені класи(що є порушенням закону), оскільки управління - частина місцевої влади, вони не підпорядковані міністерству, - підкреслює Ірина Когут.

  Забудовники повинні платити соціальний пайовий внесок. Можливо, він занадто малий і його не вистачає на будівництво соцінфраструктури. Можливо, його використовують не за призначенням. Це дуже болюче і складне питання контролю за місцевим бюджетом, - зазначає експерт.

  Всі рівні, всі хороші. Новий закон передбачає, що протягом 5 років школи поміняють статути і стануть відповідати трьом передбаченим типам навчальних закладів - початковій школі, гімназія (5-9 класи) і ліцею (10-12 класи). 

  У початкову НЕ буде відбору, по гімназії поки не визначено, але, ймовірно, теж не буде, по ліцею відбір можливий, але яка процедура - теж не визначено поки. Установи зможуть існувати як об'єднання початкової школи, гімназії та ліцею або в інших конфігураціях, але ліцеї, як правило, будуть існувати окремо, - зазначає Ірина Когут.

  Також за цей час буде впроваджуватися програма навчання молодшої школи "Нова українська школа", яка стане обов'язковою для всіх незалежно від спеціалізації і може замінить в тому числі експериментальні програми, такі як "Росток" і "Інтелект України". Вони як і інші програми, будуть діяти тільки якщо вони адаптуються до вимог нового державного стандарту. Поки вони не відповідають йому. Крім того, вони не зможуть відбирати дітей у свої класи, як це робилося досі. Що ж стосується спеціалізованих шкіл, то типовий навчальний план передбачає з 2 класу 1-2 години на вибір школи. Наприклад, ті ж іноземні мови. Але знову-таки, відбору в такі школи більше не буде, - каже експерт.

  За словами дитячого та сімейного психолога Інни Нежурбеди, в єдиному стандарті навчання для молодшої школи проблем бути не повинно, оскільки, скажімо, про гуманітарні або математичні здібності перед початком навчання судити рано.Саме тому профілі формуються після 5-го, а іноді і 9-го класів, - зазначає вона, підкреслюючи, що в той же час під час вступу до школи батьки можуть отримати загальні рекомендації.

  Якщо дитині 6 років тільки виповнилося і він абсолютно не готовий, то рекомендувати почекати рік можуть, але це все одно на розсуд батьків. Так і раніше було. Хтось прислухається, хтось кудись поспішає. Але не взяти дитину, яка досягла шкільного віку, за місцем прописки школа не може, - каже Інна.

  Багато років популярністю серед батьків і майбутніх першокласників користувалося відвідування підготовки до школи перед вступом, особливо в профільні або спецшколи. Тепер же, за словами Ірини Когут, ця практика буде відходити. Підготовка до школи, тим більше платна, точно не актуальна. Новий стандарт розрахований на навчання базовим навичкам (читання-лист-рахунок) вже в школі, - зазначає вона.

 

 Погода в Киеве
Украинская Баннерная Сеть


Зроблено в Qwert-media